W dniu 11 stycznia 2018 roku odbyło się spotkanie z rodzicami i nauczycielami Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Tychowie pt. „Narkotyki, dopalacze, bezpieczeństwo w sieci ”. Poprowadziły je - funkcjonariusz st. sierż. Kinga Plucińska- Gudełajska z Wydziału ds. Prewencji Kryminalnej KPP Białogard oraz Anna Szadecka mł. asystent Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Białogardzie. Miało ono na celu przybliżenie rodzicom problemów, jakie mogą dotknąć młodzież. Przedstawiono podstawowe informacje związane z profilaktyką uzależnień, w tym zagrożeń płynące z używania narkotyków, dopalaczy o raz wskazanie potrzebę walki z uzależnieniami i łatwości dostępu do środków psychoaktywnych.
Zaprezentowano skrzynkę edukacyjną, w której znajdowały się atrapy narkotyków i dopalaczy , występujące w różnej postaci, np. tabletek, listków, proszków, różnego rodzaju młynków (w kształcie piłeczki , wykorzystywane do rozkruszania i rozdrabniania substancji psychoaktywnych), a także różnego rodzaju przedmioty, w których ukrywane są substancje zakazane, np. baterie czy plastikowe młotki.
Następnie prowadzące przybliżyły zebranym pojęcie i skład chemiczny dopalaczy oraz formy w jakich występują. Wbrew opinii panującej wśród młodych osób dopalacz to nic innego jak narkotyk- wyjątkowo niebezpieczny dla zdrowia tym bardziej, że jego skład chemiczny jest modyfikowany. Konsekwencje zażycia są nieprzewidywalne i trudne do leczenia w przypadku zatrucia.
Podczas spotkania został poruszony również temat dotyczący bezpiecznego korzystania z Internetu. Panie scharakteryzowały zjawisko cyberprzemocy. Wyjaśniły, dlaczego jest ono tak niebezpieczna – kompromitujące zdjęcia, filmiki, komentarze czy inne materiały docierają w bardzo krótkim czasie do wielu osób i nie sposób nad ich rozpowszechnianiem zapanować. Nakłaniały rodziców do nadzoru i kontroli nad dzieci korzystającymi z sieci.
Podsumowując spotkanie apelowały o zwiększenie ilości poświęconego czasu swoim dzieciom, wykorzystanie go na rozmowy o ich problemach. Dobry kontakt może bowiem uchronić dziecko przed szukaniem sposobów na odreagowanie stresu czy nieradzenie sobie z młodzieńczymi problemami. Częsta rozmowa z dzieckiem na różne, nawet trudne tematy, pozwoli zauważyć sygnały świadczące o tym, że w jego życiu dzieje się coś niepokojącego. Wnikliwa analiza zachowania dzieci ma wpływ na to, czy w porę zdążymy zareagować.
Spotkanie dostarczyło wielu praktycznych porad , uwag i wskazówek pomocnych rodzicom i nauczycielom. Przekazano także ulotki o poruszanej problematyce.
A.G