O tym w jaki sposób bezpiecznie spędzić ferie zimowe opowiedzieli nam policjanci z KPP Białogard oraz pracownica PSSE Białogard. Dziękujemy za prelekcję !
#bezpieczneferie#stopdopalaczom#bądźostrożny#stopcyberprzemocy#zdrowystylżycia
O tym w jaki sposób bezpiecznie spędzić ferie zimowe opowiedzieli nam policjanci z KPP Białogard oraz pracownica PSSE Białogard. Dziękujemy za prelekcję !
#bezpieczneferie#stopdopalaczom#bądźostrożny#stopcyberprzemocy#zdrowystylżycia
Kolejny raz naszą szkołę odwiedziło Bractwo Historyczne KERIN - tym razem uczniom klasy I - V przybliżyło dzieje naszego godła i oręża polskiego.
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są w nim dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, to Dzień Babci i Dziadka.
Z tej okazji dzieci z klasy 0b przygotowały dla swoich Babć i Dziadków piękną uroczystość, podczas której śpiewały piosenki o swoich dziadkach oraz recytowały wierszyki. Po występach dzieci obdarowały swoich gości prezentami i zaprosiły ich na słodki poczęstunek.
J.R
Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka.
Z okazji Ich święta, dzieci z grupy Sówek przygotowały ciekawe przedstawienie. Podczas występu dzieci recytowały wierszyki, śpiewały piosenki z życzeniami
i prezentowały swoje umiejętności taneczne. Licznie przybyli goście zasiedli na przygotowanych dla nich miejscach i z dumą oraz kręcącą się w oku łezką oglądali występy swoich wnucząt. Były to wyjątkowe chwile pełne radości i uśmiechu. Po występie artystycznym Dziadkowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, a dzieci wręczyły Im specjalnie przygotowane prezenty.
D.G.
Zapraszamy na zebranie podsumowujące wyniki w nauce i zachowaniu za półrocze I
Kl. 1-3 - godz. 16:00
Kl. 4-8 - godz. 17:00
Od drugiego półrocza w naszej szkole wprowadzamy zajęcia terapeutyczne dla uczniów, którzy potrzebują takiego wsparcia i przestrzeni.
Zajęcia prowadzone będą podczas długich przerw w przygotowanym do tego gabinecie przez pedagoga szkolnego – p. Monikę Falanę.
Elementy treningu „Uważność i spokój żabki” prowadzone będą przez p. dyrektor – Katarzynę Kalbarczyk podczas lekcji muzyki w wybranych klasach.
Podczas tych zajęć uczniowie będą mogli się zrelaksować, trenować swoją uważność, uczyć się kontrolować emocje i włączać się w historyjki, gry i zabawy.
Podczas tych zajęć realizowane będą treningi relaksacyjne: Jacobsona i Schultza oraz elementy treningu „Moja Supermoc – uważność i spokój żabki” i dla starszych „Daj przestrzeń ….i bądź blisko”, muzyka relaksacyjna.
Kilka słów o..?
„Uważność i spokój żabki” – ćwiczenia dla dzieci i nie tylko
Uważność, albo z angielskiego – mindfulness to ostatnio bardzo modne słowa. Na szczęście. Bo chociaż nie za każdą modą trzeba gonić, to w tym wypadku warto przynajmniej zapoznać się z tym terminem i spróbować, co to jest i jakie korzyści przynosi. Można to zrobić z książką Eline Snel Uważność i spokój żabki.
Co to jest uważność? W dużym skrócie uważność to skupianie się na tym co jest teraz. Co widzę, co słyszę, co czuję. Obserwowanie siebie, swojego otoczenia, swojego wnętrza. Po co to wszystko? Chociażby po to, żeby nie zwariować w świecie otaczających nas zewsząd bodźców, zachęt, reklam, nakazów, zakazów i ciągłego gonienia za efektywnością. Po to, żeby odpocząć, żeby się uspokoić, żeby łatwiej nam było docenić to co wokół nas, żeby nasze ciągle tłumione emocje nie zaczęły nas przytłaczać.
Czy to trudne? Okazuje się, że wcale nie. Według Eline Snel, autorki książki Uważność i spokój żabki już bardzo proste ćwiczenia pomogą nam lepiej się koncentrować, lepiej panować nad emocjami, po prostu czuć się lepiej. Pani Snel jest terapeutką i w oparciu o swoją pracę i praktykę w roli mamy, opracowała własną metodę relaksacji dla dzieci. Metoda ta oparta jest właśnie na uważności i była już szeroko testowana w szkołach podstawowych w Belgii i Holandii z bardzo pozytywnym skutkiem.
Opisywane przez nią ćwiczenia są tak proste, że poradzą sobie z nimi już pięciolatki, bo to do dzieci teoretycznie adresowana jest ta książka. Jak głosi okładka, mają to być „proste ćwiczenia, które pomogą twojemu dziecku rozwiać niepokój, poprawić koncentrację i poradzić sobie z trudnymi emocjami.” Te metody naprawdę działają. Ale ta książka i ćwiczenia w niej zawarte dają o wiele więcej. Pomagają nie tylko dzieciom, ale i rodzicom.
Po pierwsze dlatego, że uświadamiają nam dorosłym, że nie wszystko co jest oczywiste dla nas, jest oczywiste dla dziecka. Dziecku, które ma problemy z koncentracją przy odrabianiu lekcji można powtarzać do woli „skup się!”, ale co z tego, jeśli to dziecko nie ma zielonego pojęcia jak to zrobić i co to w ogóle znaczy? Albo co tak w zasadzie ma zrobić dziecko, które słyszy „nie martw się!” albo „uspokój się”. Jak ma osiągnąć ten stan niemartwienia i spokoju? Jeśli uświadomimy sobie, że dziecko nie robi nam na złość, tylko po prostu nie rozumie naszych rad i wskazówek, łatwiej nam będzie zapanować nad własnymi nerwami.
Po drugie, wspólne wykonywanie ćwiczeń zawartych w książce uczy uważności nie tylko dziecko, ale i rodzica. Te ćwiczenia, choć proste, naprawdę uspokajają. Pozwalają choć na chwilę spojrzeć na świat z całkiem innej perspektywy. Wyjść ze stanu ciągłego poddenerwowania czy złości. W dodatku jeśli uczymy się tej uważności razem z dzieckiem, możemy się wzajemnie wspierać. Jeśli widzę, że mój syn/córka zaczynają się denerwować, przypominam mu, żeby oddychał. Jeśli on widzi, że ja zaczynam się denerwować – to przypomina mi. Dzięki temu udaje nam się opanować sytuacje, które inaczej w prosty sposób mogłyby prowadzić do bezsensownej awantury, która nic dobrego nie wniosłaby do naszego rodzinnego życia.
Ta prosta, przyjazna i skuteczna metoda zyskała entuzjastyczne opinie setek tysięcy rodziców, dzieci i pedagogów na całym świecie. W Holandii niemal w każdej szkole podstawowej jest przeszkolony nauczyciel, który codziennie prowadzi z uczniami kilkunastominutowe ćwiczenie uważności.
W wielu szkołach odbywa się ono jednocześnie dla wszystkich uczniów i w tych właśnie placówkach efekty, w postaci poprawy dobrostanu dzieci, ich zdolności koncentracji i poziomu wzajemnej życzliwości są najbardziej uderzające.
W naszej szkole jest przeszkolonych dwóch nauczycieli.
Same dzieci przepadają za tymi chwilami wyciszenia i spokoju.
Trening Jacobsona …
Trening Jacobsona zmniejsza napięcie mięśniowe, wpływa korzystnie na układ nerwowy, dzięki czemu następuje redukcja poziomu lęku, organizm łatwiej się wycisza i uspokaja. A to wszystko automatycznie odpręża psychicznie. I choć metoda Jacobsona ma już kilkadziesiąt lat, to nadal cieszy się wielką popularnością - jest polecana przez psychologów i psychoterapeutów jako jedna ze skuteczniejszych metod wspomagających walkę z nadmiernym stresem, który może prowadzić do napięć emocjonalnych.
Trening relaksacyjny Jacobsona jest bardzo prosty, bo polega na napinaniu i rozluźnianiu określonych grup mięśni. Wraz z wdechem napinasz dany mięsień, utrzymujesz go w napięciu przez około 5 sekund, a następnie z wydechem rozluźniasz.
Robisz krótką przerwę, by przez kilkanaście sekund spokojnie obserwować reakcję swojego organizmu - koncentrujesz się na tym, by w pełni odczuć różnicę między napiętym a rozluźnionym mięśniem.
Trening Jacobsona najlepiej wykonywać w pozycji leżącej, która sprzyja rozluźnieniu, możesz też półleżeć lub siedzieć - ważne, aby nie odczuwać dyskomfortu.
Trening Schultza …
Trening autogenny Schultza można wykonywać samodzielnie w domu – traktując go jako metodę relaksacji i zapobiegania skutkom stresu.
Trening autogenny Schultza jest nakierowany na maksymalne zrelaksowanie ćwiczącego i zapobieganie stanom chorobowym wynikającym z silnych napięć nerwowych i mięśniowych.
ZASTOSOWANIA TRENINGU AUTOGENNEGO SCHULTZA
Trening autogenny Schultza ma m.in. zastosowanie w terapii dzieci z nadpobudliwością ruchową.
Dlatego my będziemy wykorzystywać jedynie elementy tego treningu.
Trening autogenny Schultza świetnie sprawdzi się w przypadku osób zabieganych, zestresowanych, nieumiejących odpowiednio się zrelaksować, nawet gdy mają na to czas.
EFEKTY TRENINGU AUTOGENNEGO SCHULTZA
Trening autogenny Schultza pomaga m.in. pozbyć się nadmiernego napięcia psychicznego, łagodzi objawy nerwic i dolegliwości psychosomatyczne, pomaga przy nadpobudliwości, łagodzi problemy ze strony układu nerwowego.
Idealnie sprawdzi się jako metoda relaksacji po ciężkim, stresującym dniu lub tygodniu pracy. Jest bezpieczny i bardzo prosty. Nie są potrzebne do jego wykonania żadne dodatkowe sprzęty, można wykonywać go gdziekolwiek, także na świeżym powietrzu. Jest możliwy do wykonania i przydatny zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Właściwie nie istnieją przeciwwskazania do codziennego wykonywania treningu autogennego Schultza. Nie ma też żadnych niepożądanych skutków ubocznych. 15 minut dziennie wykonywania ćwiczeń opracowanych przez Schultza pozwala odprężyć się i pozbyć stresu, a to korzystnie wpływa na pracę całego organizmu.
Muzyka relaksacyjna …
Słuchanie muzyki relaksacyjnej to dla wielu osób doskonała metoda na odprężenie się po ciężkim dniu, złapanie oddechu w stresujących sytuacjach czy po prostu odpoczynek.
Muzyka działa kojąco, pomaga w rozluźnieniu napięcia psychicznego i fizycznego, a także poprawia samopoczucie, poprawia koncentrację a w efekcie wpływa pozytywnie na zdrowie.
Muzyka relaksacyjna wpływa również na zmniejszenie apetytu, poprawę trawienia oraz zmniejszenie produkcji hormonów stresu.
Oprócz relaksującej muzyki na chwile odpoczynku polecane jest słuchanie nagrań z odgłosami lasu, zwierząt albo szumu morza czy drzew. Odgłosy natury pomagają odciąć się od kłopotów i uwolnić głowę od złych myśli. Najlepiej połączyć słuchanie takich nagrań z wizualizacją, czyli wyobrazić sobie na przykład spacer brzegiem morza lub po plaży.
W niedzielę 12 stycznia 2020 roku odbył się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja Jerzego Owsiaka grała dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. W tym dniu we wszystkich miejscowościach naszej gminy kwestowało 39 wolontariuszy pod czujnym okiem swoich opiekunów.
W ulicznej kweście udział wzięli: Julia Czarnecka, Wiktoria Geisler, Wiktoria Nowak, Martyna Hojnor, Gebriela Gigoń, Agata Pawelska, Aleksandra Zając, Julia Tokarska, Aleksandra Biegańska, Alicja Biegańska, Roksana Jabłońska, Daria Białaszczyk, Maja Szydłowska, Aleksandra Pietrzak, Zofia Król, Arkadiusz Szewczyk, Oskar Dorosiński, Julia Repke, Kinga Rudzińska, Maja Drozdowska, Zosia Szyderska, Bartek Żakowski, Paweł Bartoszewicz, Ola Michalska, Ewa Tokarska, Maja Wieczorek, Maja Jeremicz, Otylia Głusek, Agata Broda, Dominika Brzozowska, Krzysztof Pucek, Oliwia Mazurkiewicz, Samanta Mazurkiewicz, Ewelina Gasidło, Seweryn Chojniak, Julia Janus, Julia Zawadzka oraz Zuzanna Biegańska.
D. Kłosowska – Babińska
A. Janicka - Głusek
Uczennica klasy VI c - Marysia Galińska
zdobyła wyróżnienie w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Prawa Dziecka".
Wyniki-Konkursow-Festiwal-UNICEF-2019(4).pdf
Gratulujemy!
Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”. Placówka podjęła wiele działań związanych z przedświątecznym wolontariatem. We współpracy z GOPS zbieraliśmy środki czystości oraz żywność długoterminową dla osób starszych i potrzebujących z Gminy Tychowo, w ramach akcji "Paczka Bożonarodzeniowa". Wolontariat objął także działania na rzecz Białogardzkiego Schroniska w Klępinie ,,SOS dla bezdomnych zwierząt”. Dzieci zbierały karmę, koce, zabawki dla zwierząt. Do akcji włączyła się cała społeczność szkolna. Nasi uczniowie oraz pracownicy szkolni wykazali się dużą wrażliwością i empatią na potrzeby innych - ofiarowali siebie komuś, kto znajduje się w trudnej sytuacji.
W taki sposób byliśmy RAZEM NA ŚWIĘTA.
W grudniu uczniowie naszej placówki (klasy IV-VIII) wzięli udział w konkursie na świąteczny wystrój sal lekcyjnych. Organizatorem konkursu był Samorząd Uczniowski.
Celem konkursu było przede wszystkim zmotywowanie uczniów do dbałości o swoją klasę, stworzenie w salach świątecznej atmosfery, integracja uczniów, pobudzenie w nich aktywności twórczej, kreatywności oraz umożliwienie rozwoju talentu plastycznego.
Wspólnie z wychowawcami, uczniowie aktywnie i twórczo uczestniczyli w konkursie, wykazując się pomysłowością i dużym wkładem własnej pracy. Ponadto wspólne strojenie sal okazało się ciekawą formą integracji uczniów.
W dniu 18.12.2019 r. komisja konkursowa w składzie: Jonna Biskot i Kinga Kowalska, miała bardzo trudne zadanie oceniając przygotowane dekoracje, bo w każdej z sal można było znaleźć coś wyjątkowego: wystrój okien, ozdoby choinkowe wykonane
z różnymi technikami plastycznymi, gazetki bożonarodzeniowe oraz papierowe girlandy, wiszące świąteczne ozdoby z surowców naturalnych. Po wnikliwym zapoznaniu się ze wszystkimi dekoracjami komisja, biorąc pod uwagę samodzielność wykonania ozdób
i gazetki, pomysłowość, wkład pracy, estetykę wykonania oraz oddanie atmosfery Świąt Bożego Narodzenia, dokonała punktowej oceny świątecznego wystroju sal lekcyjnych.
Największą ilość punktów otrzymały klasy:
I miejsce: 7A
II miejsce: 6C, 8A, 8B
III miejsce: 5D, 6A, 7B
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło 19 grudnia 2019 roku. Zwycięscy otrzymali dyplomy oraz słodkie upominki. (ps. Dostaniecie w tygodniu)J
Zwycięzcom gratulujemy!
A wszystkim biorącym udział w konkursie, serdecznie dziękujemy.
K.Kowalska
Zdrowych, Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego 2020 Roku życzą : Dyrektor Szkoły - Katarzyna Kalbarczyk, nauczyciele oraz pracownicy SP Tychowo
20 grudnia uczniowie naszej szkoły mieli możliwość przeżyć JASEŁKA zatytuowane „Bóg się rodzi” przygotowane przez Panią Dorotę Durys oraz Panią Lucynę Gołdyn.
Uczniowie klas piątych w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz scenografii nawiązującej do Betlejem przedstawili sceny narodzin Jezusa Chrystusa. Była Świeta Rodzina, Mikołaj, Aniołowie, Pastrze, Trzej Królowie, Król Herod, Śmierć i dzieci. Inscenizację przeplatły piękne kolędy, które zostały zagrane i zaśpiewane przez grupę wokalno-instrumentalną.
Jasełka w wykonaniu młodych artystów wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Po zakończeniu spektaklu głos zabrała Pani Katarzyna Kalbarczyk Dyrektor Naszej Szkoły, która podziękowała uczniom za występ oraz złożyła wszystkim Świąteczne życzenia.
D.D.
W dniu dzisiejszym uczniów z klasy IC odwiedziły koleżanki i koledzy klasy II A Maja Wojtyłko, Hanna Falana, Amelka Wojcieszak i Michał Schmechel, którzy przeczytali piękną baśń pt " Dziewczynka zapałkami". Uczniowie chętnie słuchali starszych kolegów i koleżanek oraz odpowiadali na pytania dotyczące treści utworu. Celem akcji była promocja czytelnictwa, ale również integrowanie starszych uczniów z młodszymi oraz dawanie im dobrego przykładu.Pani Ani Knaś- Opar i starszym kolegom dziękujemy i zapraszamy chętnych do kolejnego czytania!
R.M.
W piątek 20 grudnia w grupie Sówek odbyła się Wigilia oraz Jasełka.
Wspaniałym momentem było wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych lecz również, co najważniejsze, wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.
Wesołych Świąt.
D.G.
Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to,
co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
Jan Paweł II
Jak co roku, w okresie świątecznym zachęcaliśmy nauczycieli, uczniów i ich rodziców do pomocy innym. Z radością włączyliśmy się w ogólnopolski projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej: „Razem na Święta”. Wspólnie staraliśmy się sprostać wszystkim celom, jakie sobie postawiliśmy. W tym roku, po raz pierwszy, przyłączyliśmy się do Akcji Szlachetna Paczka.
Jest to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy. W „Szlachetnej Paczce” darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej ubogich ze swojego miasta lub okolicy. O potrzebach tych dowiadują się wolontariusze, którzy sami odwiedzają rodziny i pytają o to, czego im najbardziej brakuje.
Nasza Szkoła w ramach akcji objęła pomocą jedną rodzinę potrzebującą niezbędnych artykułów spożywczych i higieniczno-sanitarnych.
Zaangażowanie uczniów, rodziców i nauczycieli przyniosło nieoczekiwane efekty - zebraliśmy nie tylko produkty, konieczne do codziennego funkcjonowania takie jak: żywność i artykuły higieniczno–sanitarne, ale również słodycze dla nastolatków.
Szkolne Koło Wolontariatu Wystarczy Chcieć oraz p. Renata Chwała składają serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom – rodzicom, dzieciom, pracownikom szkoły i całej społeczności szkolnej, którzy przyczynili się do zebrania darów w akcji „Szlachetna Paczka”. Szczególne podziękowania kierujemy do: Oliwii Dębnej, Wiktorii Geisler, Oliwii Dobrzańskiej, Krzysztofa Króla, Mai Silwon, Magdaleny Dembowskiej, Gabrieli Gigoń, Martyny Hojnor, Nikoli Mazurkiewicz, Szymona Bruzdy, Oliwiera Stańczaka, Filipa Chwały, Mai Szydłowskiej, Bartosza Stańczaka oraz p. Renaty Chwały, p. Kingi Kowalskiej, p. Katarzyny Kalbarczyk, p. Beaty Ostrysz, p. Józefy Pawłowicz i p. Michała Pawłowicza.
Wsparcie materialne, ale również nadzieja i wiara w ludzką dobroć trafiły do potrzebującej rodziny. Nam pozostaje radość z tego, że mogliśmy uczestniczyć w tej szlachetnej akcji.
R. Chwała (RW)
Wyjazd do Doliny Św. Mikołaja.
W grudniu uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Doliny
Św. Mikołaja w Lubnicy.
Na dzieci czekały tam niesamowite atrakcje. Czekając na spotkanie z Mikołajem wyrabiały ciasto na pierniczki, z którego wykroiły różne świąteczne kształty. Po upieczeniu mogliśmy skosztować pysznych, ozdobionych przez dzieci pierników oraz wypić ciepłe kakao. Po piernikowych warsztatach udaliśmy się do domu Mikołaja gdzie wspólnie bawiliśmy się, słuchaliśmy opowieści, szukaliśmy ukrytych prezentów. Po wizycie u Mikołaja czekały na nas warsztaty, na których wykonywaliśmy drewniane stroiki. Na koniec wyprawy zjedliśmy pyszny obiad, po którym wróciliśmy do Tychowa.
J.R. J.W.R.
Zebranie z rodzicami odbędzie się 17 grudnia 2019 r.
Klasy 1-3 o godz. 16:00 - w gabinetach lekcyjnych
Klasy 4-8 o godz. 17:00 - w gabinetach lekcyjnych
Oddziały zerówkowe - po ustaleniu godziny z rodzicami (inf. w zeszycie kontaktu)
Z poważaniem,
Katarzyna Kalbarczyk
dyrektor szkoły
Andrzejki to stara, polska tradycja – wróżenie, przewidywanie przyszłości zawsze ciekawiło ludzi. Listopadowe, długie wieczory na pewno sprzyjają atmosferze tajemniczości, ale i chęci do dobrej zabawy, która poprawi humory w czasie jesiennej pluchy. I na taką – Andrzejkową Dyskotekę, pełną magii, wróżb, a przede wszystkim świetnej zabawy – czekali Uczniowie naszej szkoły. W czwartek (30 listopada) Samorząd Uczniowski przypomniał najpopularniejsze wróżby – na kilku stoiskach można było sprawdzić swoją przyszłość – było wróżenie z serc, losowanie swojego przyszłego zawodu, itp. Wróżeniu towarzyszyła oczywiście zabawa przy muzyce – o to zadbali nieocenieni Chłopcy z nagłośnienia. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Nikola Rojewska urozmaiciła również zabawę, prowadząc różnego rodzaju konkurencje sprawnościowe oraz karaoke.
Muzyka wprowadziła biorących udział w imprezie w odpowiedni nastrój, dzięki czemu wszyscy świetnie się bawili. Mimo zmęczenia zabawą, uczniowie zakończyli dyskotekę w doskonałych humorach.
Opiekun SU K. Kowalska
Dzisiaj w całej szkole unosił się zapach korzennych przypraw, ponieważ Sówki piekły świąteczne pierniczki.
Gdy ciasto było gotowe przedszkolaki z dużym zaangażowaniem i zapałem wykrawały ciasteczka.
Efektem pracy były pełne blaszki pachnących pierników.
D.G.
Powered by aSc EduPage