Integracja sensoryczna
Rodzicielstwo w czasach #zostańwdomu. Poradnik dla rodziców: „Potrafię się zatrzymać… ale jak to zrobić?!”
Informacja
Drodzy Państwo !
Szkoły pozostają zamknięte do niedzieli 26 kwietnia - w dalszym ciągu obowiązuje nauczanie zdalne.AD
Godziny pracy szkoły
Informujemy, że od 06 kwietnia 2020 r. szkoła będzie otwarta codziennie w godzinach 8:00 - 13:00.
AD
Święta Wielkiej Nocy
Na ten czas nakazanej samotności podczas tegorocznych Świąt Wielkanocnych
życzymy wiosny w sercu oraz umiejętności cieszenia się powszechnym spowolnieniem pędu życia,
a nawet nagłym zatrzymaniem w biegu.
Niech te wyjątkowe Święta Wielkanocne będą czasem refleksji
i nadziei na odrodzenie normalności.
Życzą: Dyrektor Szkoły - Katarzyna Kalbarczyk, nauczyciele oraz pracownicy SP Tychowo
Tęczowe przesłanie
- 2
Uczniowie klasy IB przyłączyli się do światowej akcji polegającej na tym, że dzieci na całym świecie przyklejają na oknach swoich domów rysunki, na których widnieje kolorowa tęcza. Chcą w ten sposób szerzyć nadzieję i dodać światu trochę koloru w ponurych chwilach pandemii. Radosne rysunki zagościły na oknach ludzi w Europie, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie.
Rysunki niosą też ważne przesłanie #ZOSTAŃ W DOMU, które teraz ma wyjątkowe znaczenie dla nas wszystkich.
Może i Wy, uczniowie naszej szkoły, zechcielibyście wywołać uśmiech na twarzach innych dzieci i dorosłych. Zachęcamy bardzo gorąco, rysujcie piękne kolorowe tęcze i wieszajcie w swoich oknach.
M. Niemiec
Rekrutacja klas 0 i I
Drodzy Rodzice uczniów przyszłych klas zerowych i pierwszych.
Wyniki postępowania rekrutacyjnego znajdują się na naszej stronie internetowej w załadce dokumenty szkolne, rekrutacja.Prosimy o pobranie ze strony potwierdzenia woli przyjęcia, wypełnienie i odesłanie na adres mailowy sptychowo@interia.pl
Jednocześnie przypominamy, że postępowanie uzupełniające rozpocznie się od 27 kwietnia 2020 r. Wszystkie potrzrebne Państwu wnioski znajdują się w zakładce dokumenty szkolne, rekrutacja.
Szkoła jest czynna codziennie od 8:00 - 13:00.
AD.
Informacja dla Rodziców : Jak organizować dziecku warunki do nauki w domu ? Jak motywować dziecko do nauki w domu ? Jak bezpiecznie korzystać z internetu ?
INFORMACJA DLA RODZICÓW –
JAK ORGANIZOWAĆ DZIECKU WARUNKI
DO NAUKI W DOMU, JAK MOTYWOWAĆ DZIECKO DO NAUKI ORAZ BEZPIECZNE KORZYSTANIE
Z INTERNETUOpracowany materiał jest zgodny z zaleceniami MEN.
Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu.
- Ustalenie stałych godzin pracy, dostosowane do indywidualnych możliwości dziecka
z uwzględnieniem warunków domowych.
- Przygotowanie miejsca pracy, porządek na biurku, ułożenie pod ręką wszystkich rzeczy potrzebnych do odrabiania.
- Dostosowanie miejsca pracy do indywidualnych potrzeb dziecka: ułożenie ciała, wysokość krzesła dostosować do wysokości biurka i wzrostu dziecka, zadbać o dobre oświetlenie oraz spokój /wyłączenie radia, TV, zajęcie zabawą młodsze dzieci, ważne jest by światło padało z lewej strony, jeśli dziecko jest praworęczne, a z prawej, gdy dziecko jest leworęczne, w pokoju nie może być też duszno ani zbyt gorąco, optymalna temperatura to ok. 20-21 stopni Celsjusza/.
- Ustalenie wspólnie z dzieckiem planu dnia pracy, odrabiania lekcji, nauki uwzględniając przerwy, odpoczynek. Plan dnia należy konsekwentnie przestrzegać. Najtrudniejsze lekcje odrabiać na początku.
Im dziecko ma większe trudności z koncentracją, tym przerwy powinny być częstsze
i dłuższe. W miarę postępów należy wydłużać czas wysiłku intelektualnego i skracać przerwy. Lekcje, które sprawiają dziecku najwięcej trudności należy odrabiać jako pierwsze. Umysł jest wypoczęty a świadomość, że to co jest trudne zostało zrobione, zwiększa motywacje do dalszej pracy.- Przed rozpoczęciem odrabiania każdego przedmiotu, należy określić zakres materiału do opanowania – przeczytać polecenia, pytania, które są na końcu tematu, sprawdzić czy prawidłowo zostały przez dziecko zrozumiane, wątpliwości i niejasności wyjaśnić.
Naukowo zostało dowiedzione, że człowiek o wiele lepiej się uczy, gdy wie, czego ma się nauczyć.
- Na czas nauki należy kontrolować wszystkie czynniki rozpraszające dziecko. Jeśli dziecko się uczy, nie pozwól, aby mu ktoś (np. młodsze rodzeństwo) przeszkadzał.
- Nastawienie rodziców do szkoły, nauczycieli i edukacji jest bardzo istotną kwestią w całym procesie nauki. Im bardziej rodzice wspierają dziecko w nauce, tym lepsza jest atmosfera do uczenia się.
- Pochwała za prace, jaką dziecko wykonuje skutecznie dodaje mu skrzydeł.
Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą.
Czym jest motywacja? Najprościej mówiąc, to energia, wola do działania. Gdy jesteś zmotywowany do czegoś, to czujesz w sobie energię, która ukierunkowana jest na dany cel. Ale motywacja to nie tylko energia do działania, to przede wszystkim wybór, który podjęliśmy: ja chcę coś zrobić.
W procesie szkolnego uczenia się motywacja odgrywa dużą rolę. Jest siłą pobudzającą do nauki, zdobywania wiedzy i rozszerzania własnych zainteresowań. Od kar lepsze są nagrody, ale stosowanie ich musi być ostrożne. Złotym środkiem jest drobna nagroda, np. w postaci uznania rodziców, pochwały. Dziecko będzie miało poczucie, że rodzice doceniają jego trud i wysiłek włożony w naukę.
Każde dziecko jest inne i inne metody będą najlepiej się sprawdzać przy wspieraniu jego motywacji do nauki, ale jest kilka uniwersalnych sposobów:
- To, co pomaga dziecku zmobilizować się do pracy, to dobra organizacja czasu nauki. Bardzo ważny jest stabilny harmonogram. Najlepiej, aby uczyło się o stałej porze (najlepiej rano), w miejscu, gdzie jest cicho i spokojnie, gdzie dziecko może się skoncentrować i nic go nie rozprasza.
- Ważna jest systematyczność – najlepiej jest odrabiać lekcje w dniu, w którym zostały zadane. Zostawiając je „na później”, a jeszcze częściej na ostatnią chwilę zapomina wiele informacji i musi się uczyć ich od początku. Czasem dziecko po prostu nie wie, w jaki sposób zabrać się do pracy. Kiedy trzeba się przygotować do sprawdzianu, nauczyć wiersza na pamięć, napisać wypracowanie i rozwiązać kilka zadań z matematyki, wówczas naprawdę można się pogubić i zniechęcić. Podpowiadajmy dziecku, co może zrobić, aby wykorzystać czas przeznaczony na naukę w sposób jak najbardziej efektywny.
- W systematycznej nauce znaczącą rolę odgrywają również rodzice. Są dla dziecka przykładem i wsparciem, ale powinni je systematycznie kontrolować.
- Duży wpływ na motywację ma także pozytywna ocena rezultatów. Każdy lubi, gdy jego starania są doceniane. Pamiętajmy, więc, aby zauważyć nawet niewielkie osiągnięcia dziecka i aby chwalić je nawet za drobne postępy. Jeśli rodzice będą skupiać uwagę jedynie na niepowodzeniach dziecka, wówczas szybko straci ono chęć do nauki. Najlepszy efekt da pochwała konkretna, wskazująca konkretne działanie, np. „Świetnie obliczyłaś to zadanie z matematyki”, „Znalazłaś bardzo dobrą drogę do rozwiązania tego zadania”, „Fantastycznie narysowałeś to drzewo”.
- Przy sprawdzaniu najpierw należy zauważyć i podkreślić to, co zostało zrobione dobrze,
a dopiero potem wskazać błędy i je omówić, pytaniami pomocniczymi naprowadzamy na prawidłowy tok myślenia. - Jeśli dziecko nie lubi jakiegoś przedmiotu, należy znaleźć jakieś ciekawostki
i zainteresować je nimi. Jeśli dzieci jakiegoś nauczyciela mniej lubią przekłada się to na stosunek do przedmiotu, który on uczy. Dobrze jest zainteresować dziecko tym przedmiotem za pomocą filmów, ciekawostek, książek, itd.
- W nauce warto stosować różnego rodzaju techniki ułatwiające zapamiętywanie:
- notatki z wykorzystaniem różnych kolorów, podkreśleń i zabawnych rysunków,
- bazowanie na skojarzeniach, robienie wykresów, map myśli. Najtrudniejszy materiał można łatwiej przyswoić dzięki kojarzeniu wiadomości z obrazami, np. z fizyki – pojęcie „ciepłe powietrze jest lżejsze niż zimne”, należy powiązać z. balonem, który napompowany takim powietrzem leci w górę,
- wszelkiego rodzaju fiszki, czyli słowa klucze i hasła w książkach, na tablicy, ścianie, biurku, drzwiach.
To wszystko może pomóc dziecku lepiej i bardziej trwale opanować materiał.
- Każdy uczeń w jakimś momencie swojej kariery szkolnej zadaje sobie pytanie: „Po co właściwie tego wszystkiego się uczę?” Pomóżmy dziecku dostrzec korzyści, jakie może odnieść z posiadanej wiedzy, pokażmy mu, w jaki sposób powiązać codzienną rzeczywistość i jak wykorzystać ją w praktyce, np. dziecko uczyło się obliczać pole prostokąta, więc zapytajmy je czy mogłoby Wam pomóc policzyć, ile metrów wykładziny, paneli musielibyśmy kupić do danego pokoju, gdyż w niedługim czasie mamy zamiar położyć nową podłogę. Dzieci stawiające sobie za cel zdobycie wiedzy lepiej się uczą, czerpią większą wiedzę z nauki. Tutaj wsparcie rodziców i dawanie przykładu własnym postępowaniem jest niezastąpione. Już samo okazanie zainteresowania może zdziałać bardzo wiele. Zachęcajmy dziecko do rozmów, do myślenia, do wyrażania własnych opinii. Rozbudzajmy w nim zainteresowanie otaczającym światem. Pokażmy mu, że nauka naprawdę może być przyjemna
i interesująca. - Nie wyręczajmy dziecka w odrabianiu lekcji. To bardzo ważne. Kiedy prosi o pomoc, nie podawajmy mu gotowych rozwiązań, ale jedynie na nie naprowadzajmy, udzielajmy wskazówek, wyjaśniajmy wątpliwości. Zachęćmy dziecko do samodzielności. Samodzielne rozwiązanie zadania może dostarczyć dziecku dużej satysfakcji, wzmacnia w nim również poczucie, że jest w stanie poradzić sobie z trudnościami. Jest to szczególnie ważne, ponieważ uczeń posiadający wiarę w swoje siły nie zraża się niepowodzeniami, a stawiane przed nim zadania traktuje nie jak uciążliwe obowiązki, ale jak przyjemne wyzwanie, któremu jest w stanie sprostać.
- Podsumowując, jeśli chcesz pomóc dziecku zwiększyć motywację do nauki:
- Podkreślaj znaczenie nauki w życiu człowieka,
- Doceniaj pracę i samodzielność,
- Dostrzegaj osiągnięcia dziecka,
- Pomagaj, ale nie wyręczaj,
- Nie wyśmiewaj niepowodzeń, ale wskaż, jak można uczyć się na błędach,
- Nie stawiaj wymagać wobec dziecka ponad jego możliwości,
- Pokazuj praktyczne zastosowania wieloma dziedzinami życia,
- Stwórz warunki do poszerzania wiedzy i doświadczeń dziecka,
- Pomagaj w rozwinięciu umiejętności praktycznych w nauce (czytanie, zapamiętywanie, notowanie, koncentracja uwagi i inne),
- Wspieraj!
Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci.
- Zapytaj swoje dziecko, co robi w Internecie. Czym zajmuje się tam najczęściej? Nie wahaj się zadawać prostych pytań. To wiedza, którą może przekazać Ci Twoje dziecko – Internet to wynalazek ich czasów. Zapytaj, z kim rozmawia przez Internet. Poproś, aby pokazało Ci, w jaki sposób korzysta z Internetu. Powiedz, że chciałbyś wiedzieć, jakie informacje przekazuje swoim internetowym znajomym.
- Powiedz, czego oczekujesz od dziecka w zakresie zasad bezpiecznego korzystania
z Internetu. Korzystają z niego też osoby, które mają niewłaściwe intencje. Powiedz, zatem, czego, według Ciebie jako osoby dorosłej, nie wolno dziecku robić ze względu na jego i Wasze bezpieczeństwo. Pomóż mu zrozumieć, że nigdy nie powinno się podawać przez Internet osobistych danych (imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu) ani przesyłać lub publikować zdjęć, nagrań video. Wyjaśnij, że nie należy bez Twojej kontroli otwierać e-maili, odbierać wiadomości od osób nieznanych. Ty, jako osoba dorosła, możesz to robić. Zawartością takiego e-maila mogą być wirusy albo film lub zdjęcie o nieodpowiedniej dla dzieci treści. - Naucz swoje dzieci, że są ludzie, którzy kłamią, oszukują w Internecie i dlatego właśnie lepiej z nimi nie rozmawiać, ani nie odbierać od nich e-maili, wiadomości. Dzieci nie powinny spotykać się z osobami poznanymi w Internecie bez kontroli i wiedzy rodziców.
- Poproś o zaufanie. Powiedz, że chcesz wiedzieć o tym, co je zaniepokoi w Internecie. Jeśli opowie Ci o tym, a Ty nie będziesz wiedział, co zrobić– zadzwoń lub napisz do Helpline. W Helplinie pracują ludzie, którzy są tam po to, by pomagać w trudnych sytuacjach (http://www.helpline.org.pl, bezpłatna infolinia 0 800 100 100, e-mail: helpline@helpline.org.pl)
- Nie obwiniaj – w ten sposób nie rozwiążesz problemu, a dziecko straci odwagę, by opowiedzieć Ci o tym, co się stało. Pamiętaj, że dzieci często same obciążają się winą. Powiedz, jak ważne jest dla Ciebie to, by z Tobą rozmawiało. Doceń jego odwagę
i zaufanie, jakim Cię obdarzyło. Powiedz swojemu dziecku, że zawsze może na Ciebie liczyć. Razem na pewno sobie poradzicie! - Najlepiej porozmawiać o zasadach, zanim zdecydujesz o podłączeniu komputera do Internetu. Jeśli jeszcze nie odbyliście takiej rozmowy, pamiętaj, że nigdy nie jest na to za późno.
Porady dla ucznia – Jak zadbać o swoje bezpieczeństw w sieci?
- Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.
- Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób.
- Ostrożnie pobieraj pliki z sieci.
- Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail.
- Nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć.
- Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych.
- Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr.
- Czytaj regulaminy.
- Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL.
- Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.
Anna Janus
- Ustalenie stałych godzin pracy, dostosowane do indywidualnych możliwości dziecka
Informacja ...
Szanowni Państwo!
Otrzymuję od Państwa sygnały o dzisiejszych trudnościach w funkcjonowaniu dziennika elektronicznego, wiem też, że wiele rodzin ma dzisiaj większy problem z płynnością łączy. Informacje te przekazałam nauczycielom. Rozumiem Państwa obawy, ale zapewniam - nic się nie stanie jeśli uczniowie wyślą swoje prace wtedy, gdy rozwiążą się problemy związane z obciążeniem dziennika lub przepływ łączy będzie szybszy.
Dziękuję za tak odpowiedzialne podejście do obowiązku nauki. To bardzo budujące.
Życzę dużo zdrowia !
Katarzyna Kalbarczyk
KOMUNIKAT dyrektora szkoły
Szanowni Rodzice, Nauczyciele oraz Uczniowie!
W związku z ogłoszeniem stanu epidemii oraz przedłużeniem okresu kwarantanny, co wiąże się z dalszym zamknięciem szkół, na podstawie decyzji MEN z dnia 11 i 20 marca 2020 r. zachodzi konieczność realizacji podstawy programowej z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
W SP Tychowo uczniowie będą realizować zajęcia dydaktyczne w formie nauczania zdalnego przy wykorzystaniu dziennika elektronicznego Librus. Zgodnie z prośbami rodziców uczniów poszczególnych klas możliwy będzierównież kontakt z wychowawcami klas i nauczycielami przedmiotów za pomocą obopólnie ustalonych komunikatorów oraz grup społecznościowych.Nauczyciele na bieżąco będą przekazywać informacje dotyczące realizowanych treści, zgodniez tygodniowym planem lekcji danej klasy.
Realizowane zadania będą uwzględniały potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne dzieci
i uczniów, w tym dzieci i uczniów objętych kształceniem specjalnym, dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju lub uczęszczających na zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze. Nauczyciele
i specjaliści, realizując naukę na odległość, zobowiązani będą do dostosowania sposobów oraz metod pracy do potrzeb i możliwości uczniów, w tym wynikających z Indywidualnych Programów Edukacyjno-Terapeutycznych.Zakres materiału realizowanego przez nauczycieli dla poszczególnych klas będzie uwzględniać :
- równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym tygodniu,
- zróżnicowanie tych zajęć w każdym dniu,
- łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,
- ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć.
Nauka prowadzona na odległość będzie realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (zwłaszcza platforma edukacyjna www.epodreczniki.pl), Centralnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnej, a także transmitowanych w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia.
Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.Uczniowie będą zobowiązani do regularnego zapoznawania się z treściami przesyłanymi przez nauczycieli i wychowawców poprzez dziennik elektroniczny („Zadania domowe” lub poprzez wiadomości) i systematycznego wykonywania zadań przesyłanych przez nauczycieli. Sposób wykonania poleceń, termin przesłania wykonanych prac, informacja dotycząca monitorowania
i sprawdzania postępów ucznia w nauce oraz sposób kontaktowania się z nauczycielem będą ściśle określone przez nauczyciela przedmiotu.Wychowawcy klas będą koordynować działania nauczycieli uczących w danej klasie oraz za pomocą dziennika elektronicznego przekazywać bieżące informacje dotyczące nauczania zdalnego.
Rodzice są proszeni do regularnego przeglądania informacji zamieszczonych przez nauczycieli w dzienniku elektronicznym. Prosimy rodziców o nadzór nad wykonywaniem powierzonych uczniom zadań i poleceń oraz o bieżącą współpracę
z wychowawcą.Wychowawcy i nauczyciele oddziałów zerówkowych przekazują informacje na temat pracy dzieci w domu za pośrednictwem strony internetowej szkoły sptychowo@edupage.org , w zakładce „Dla Rodziców” – „Lekcje w klasie 0”.
Na stronie internetowej szkoły w zakładce „Dla Rodziców” – „Wskazówki logopedyczne” znajdziecie Państwo logopedyczne karty pracy do pracy z dziećmi.
Kontakt z logopedą i pedagogiem za pośrednictwem adresu mailowego szkoły sptychowo@interia.plMam nadzieję, że w tym szczególnie trudnym dla nas wszystkich czasie odpowiedzialne podejście do obowiązku szkolnego pozwoli na realizację zadań, dzięki którym nasi uczniowie, a Państwa dzieci nabędą nowych wiadomościi umiejętności. Dbajcie o siebie. Do rychłego zobaczenia !
Z wyrazami szacunku
Katarzyna KalbarczykDyrektor szkoły
PP-P Białogard
lInformujemy, iż kontakt z poradnią istnieje jedynie poprzez drogę mailową.
Z poważaniem
Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białogardzie
Bożena Pantoł
Nauczanie zdalne ...
Szanowni Rodzice!
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020r. zawieszenie zajęć
w szkołach zostało przedłużone do dnia 10 kwietnia 2020 r.
Od 25 marca 2020 r. rozpoczniemy nauczanie zdalne - z ocenianiem i monitorowaniem pracy dziecka.
Na bieżąco będziecie Państwo informowani o sposobach pracy z uczniem.Mam nadzieję, że razem damy radę !
Dziękuję za odpowiedzialne podejście do obowiązku szkolnego.
Katarzyna Kalbarczyk - dyrektor szkoły
Rekrutacja do oddziałów zerówkowych i klasy I
Szanowni Rodzice !
Zachęcam Państwa do składania kart zapisu dziecka do zerówki lub klasy I w postaci elektronicznej. Można wysłać do nas skan lub nawet zdjęcia dokumentów. Po ustaniu zagrożenia będzie możliwe uzupełnienie dokumentacji w postaci papierowej.
Adres mailowy szkoły : sptychowo@interia.pl
Kartę zapisu, jak i potwierdzenie woli znajdziecie Państwo w zakładce dokumenty szkolne.
Z wyrazami szacunku
Katarzyna Kalbarczyk
Dzień Kobiet i Mężczyzn w naszej szkole
9 marca to wyjątkowy dzień w naszej szkole, pełen uśmiechu i radości. Nie mógł być inny, bo świętowaliśmy dzień wszystkich Pań i Panów, tych „dużych” i tych „małych”. Reprezentanci Dużego Samorządu Uczniowskiego – Julia Czarnecka, Wiktoria Nowak i Bartosz Farmas – przygotowali dla damskiej i męskiej części Grona Pedagogicznego, pracowników administracji i obsługi szkoły oraz uczniów miłe upominki w postaci życzeń oraz słodkich cukierków. Korzystając z okazji wszystkim Paniom i Panom życzymy wszystkiego najlepszego!
Opiekun SU K. Kowalska
Wyniki szkolnego konkursu ekologiczno-plastycznego ,,W Tychowie mówimy NIE dla smogu”
W szkolnym konkursie ekologiczno-plastycznym ,,W Tychowie mówimy NIE dla smogu” wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Tychowie, z klas IV-VIII. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie plakatu związanego z problemem zanieczyszczenia powietrza i smogu. Organizatorem konkursu było Koło Ekologiczne wraz z jego opiekunką Kingą Kowalską. Prace oceniono 02.03.2020 r.
Oceniono wszystkie prace według następujących kryteriów: samodzielność wykonania, oryginalność pomysłu, ogólny wyraz artystyczny.
Nagrody przyznano następującym uczniom:
I miejsce – Maria Galińska kl. VIc,
II miejsce – Milena Szatkowska kl. Vb.Wręczenie nagród odbędzie się na najbliższym apelu porządkowym.
Organizator
Koło Ekologiczne wraz z opiekunką K. Kowalską
Kilka porad dla Rodziców ...
Drodzy Rodzice !
Pandemia koronawirusa jest dla nas sytuacją niecodzienną. Wywołuje lęk na całym świecie i w nas samych. Wiąże się z tym konieczność pozostania w domach. Pamiętajcie, że mamy wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa. Słuchajmy zatem zaleceń rzetelnych specjalistów z dziedziny epidemiologii i sytuacji kryzysowych – mamy przecież do nich dostęp.
Przestrzegajmy ustalonych zasad i nie bagatelizujmy apeli sztabów kryzysowych.
Ważne jest, by dawkować sobie dopływ informacji nt koronawirusa płynących z mediów społecznościowych i nie zajmować się tym całymi dniami.
To nam nie pomoże, a jedynie pogłębi nasze lęki i z pewnością nie wpłynie na nas uspokajająco.
Życie całymi dniami informacjami nt pandemii koronawirusa spowoduje, że przy takim nadmiarze bodźców, trudno będzie nam zachować zdrowy rozsądek i spokój.
Pamiętajmy!
1. Respektujmy zalecenia sztabów kryzysowych.
2. Dbajmy o bezpieczeństwo naszych dzieci, rodzin poprzez pozostanie w domu i unikanie spotkań, zabaw dzieci w miejscach gdzie przebywają ich rówieśnicy, koledzy, koleżanki.
3. Spędzajmy czas wspólnie z dziećmi np. na grach, wspólnych zabawach, gotowaniu itp.
4. Wspierajmy dzieci w zakresie edukacyjnym poprzez: rozwiązywanie zadań, ćwiczeń, czytaniu książek, korzystaniu z multimedialnych nowinek edukacyjnych zaproponowanych na portalach internetowych, społecznościowych czy też proponowanych przez nauczycieli.
5. Rozmawiajmy z dziećmi o ich emocjach, które towarzyszą w związku z koronawirusem:
a) wystarczy wytłumaczyć dziecku, że koronawirus to choroba, którą można się zarazić, ale ryzyko jest mniejsze, gdy przestrzega się pewnych zasad – wówczas ciekawość dziecka będzie zaspokojona.
b) jeśli dziecko pyta o to, dlaczego coraz więcej ludzi można zauważyć w maskach, to nie określajmy, że to superbohaterowie z bajek, czy ktoś robi sobie żarty. Mówmy im prawdę, bo oni często zadają bardzo konkretne pytania. Te maski są po to, by zmniejszyć ryzyko zachorowania, bo wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową ( trzeba wykazywać się większą ostrożnością by uniknąć zachorowania).
c) ważne jest, by rozmowy na ten temat dostosować adekwatnie do wieku i by było to dla dzieci zrozumiałe.
d) jeśli dziecko zapyta nas, czy ono zachoruje, warto powiedzieć, że jeśli tak się stanie, to będziemy się leczyć. A superbohaterem można nazwać lekarza, który leczy.
Można utwierdzić dziecko w tym, że gdy zajdzie potrzeba, to dostajemy pomoc.
6. Pamiętajmy o tym, że dzieci boją się wówczas, gdy dostają informację, że nie wiemy, co robić. Jeśli usłyszą, że wiemy, to będą spokojniejsze.
Dla rodziców młodszych dzieci polecam opowiadanie stworzone przez kolumbijską psycholog.
To krótka historia podróżującego po całym świecie wirusa, przywierającego do ludzi. Ilustracje zostały zaprojektowane tak, by dziecko samo mogło opowiedzieć o tym, jak się czuje słysząc o wirusie.
Nie ma jednej recepty na to, jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach. Ale ta publikacja podpowiada, jak to zrobić. Pokazuje rodzicom pewien kierunek myślenia.
Internetowa książeczka ma wesprzeć rodziców w rozmowie z dzieckiem i wyjaśnieniu, na czym polega zagrożenie. Autorka radzi, żeby podkreślać rolę samego dziecka w zachowaniu bezpieczeństwa. Dzięki temu maluch może poczuć, że sam przyczynia się do poprawy sytuacji, staje się spokojniejszy. Psycholog zachęca też do wielokrotnego czytania opowiastki z maluchem – Z emocjami pracuje się poprzez powtarzalną zabawę i historyjki czytane wiele razy – podkreśla.
Oto link do tej książeczki
https://www.medexpress.pl/uploads/files/20200315-121750-dzieci-koronawirus-poradnik.pdf
Pedagog szkolny
Monika Falana
Co w szkole piszczy… - zakup koszulek dla wolontariuszy
Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu ,,Wystarczy chcieć!” mają już swoje koszulki! Możemy się już nimi oficjalnie pochwalić! Zakupiliśmy 21 sztuk, na których jest logo naszej grupy oraz jej nazwa. Umieszczone na koszulkach logo stworzyła absolwentka naszej szkoły - Malwina Wrona, według projektu opiekunki koła p. K. Kowalskiej (dziękujemy jeszcze raz za pomoc Malwina!:) ). Dzięki koszulkom młodzi wolontariusze mogą promować placówkę i będą widoczni podczas wszystkich akcji szkolnych oraz środowiskowych.
K. Kowalska
Kilka porad dla uczniów ...
Drodzy Uczniowie !
Pamiętajcie!
1. Sytuacja związana z koronawirusem jest dla nas czymś niecodziennym. Wywołuje lęk na całym świecie i w nas samych. Przestrzegajcie nakazu pozostania w domach.
2. Pamiętajcie, że macie wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa i tym samym na zdrowie swoich najbliższych.
3. Słuchajcie zaleceń rzetelnych specjalistów z dziedziny epidemiologii i sytuacji kryzysowych – macie przecież do nich dostęp.
4. Przestrzegajcie ustalonych zasad i nie bagatelizujcie apeli sztabów kryzysowych.
5. Ważne jest, by dawkować sobie dopływ informacji nt koronawirusa płynących z mediów społecznościowych i nie zajmować się tym całymi dniami.
6. To nam nie pomoże, a jedynie pogłębi Wasz niepokój i z pewnością nie wpłynie na Was uspokajająco.
7. Życie całymi dniami informacjami nt pandemii koronawirusa spowoduje, że przy takim nadmiarze bodźców, trudno Wam będzie zachować zdrowy rozsądek i spokój.
8. To niecodzienne, że macie możliwość decydowania we współpracy z Rodzicami ile czasu poświęcacie na lekcje a ile na gry i zabawy - podejdźcie do tego rzetelnie i solidnie, by właściwie rozplanować te proporcje.
9. Korzystajcie z przesłanych Wam informacji od nauczycieli i proponowanych przez MEN portali internetowych, które w ciekawy sposób dostarczają wiedzę z różnych przedmiotów. Być może odkryjecie ciekawy sposób na zgłębianie wiedzy i odkryjecie swoje nowe pasje, zainteresowania.
10. Rozmawiajcie z Rodzicami i innymi bliskimi o tym, co Was niepokoi w związku z koronawirusem. Większość z Was ma w tych czasach różnorodne narzędzia (smartfon, komputer/internet) i możecie zdalnie rozmawiać, widzieć się i spędzać ten czas w sposób bezpieczny dla Was i Waszych bliskich.
Co zatem robić, gdy dopada Was stres?
Stres jest reakcją naszego organizmu na różne trudności pojawiające się w życiu codziennym (negatywne bodźce fizyczne lub psychiczne). Wiąże się z nim stan wzmożonego napięcia nerwowego, a także wiele różnego rodzaju reakcji fizjologicznych. Jeśli stres jest silny i przewlekły może w efekcie doprowadzić do wyczerpania psychicznego, emocjonalnego i fizycznego.
1. Jednym z najlepszych sposobów na stres jest aktywność fizyczna (dostosujcie ćwiczenia do obecnej sytuacji) – wystarczy 20-30 min. dziennie by odreagować stres, a także zwiększyć odporność psychiczną.
2. Korzystajcie z technik radzenia sobie z emocjami m.in. ćwiczenia oddechowe, relaksacja z muzyką, Trening Jacobsona (gotowe nagrania w necie z lektorem).
3. Korzystajcie z zabaw, gier zdalnie lub z członkami Waszych rodzin.
4. Skorzystajcie z dostępnych w internecie praktykach kształtujących uważność, czyli mindfulness (uważność i spokój żabki dla dzieci młodszych i nastolatków).
5. Rozmawiajcie z Waszymi bliskimi. Świetnym sposobem na radzenie sobie ze stresem jest rozmowa, która redukuje jego poziom o 30%. Nie bójcie się w rozmowach ciszy, dłuższego namysłu.
6. Zawsze możecie się też przytulić do bliskiej osoby, co wpłynie bardzo mocno na obniżenie napięcia i uspokoi układ nerwowy.
7. Sami możecie też próbować zmienić Wasze myślenie na pozytywne, wspominając zabawne sytuacje, fajne wyjazdy itp.
8. Nie panikujcie! Izolacja sprzyja ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa.
9. Odżywiajcie się zdrowo, dużo śpijcie i MYJCIE RĘCE!
10. Należy skupić się na zadaniu/zadaniach: czytajcie książki, róbcie zadania, oglądajcie filmy, to jest ten moment.
Życzę Wam spokoju i przede wszystkim zdrowia.
Jeśli są wśród Was osoby, które potrzebują konsultacji to zapraszam do kontaktu mailowego:
Pedagog szkolny
Monika Falana
Podsumowanie XX edycji akcji ,,Góra Grosza”.
Cokolwiek dobrego uczynimy naszemu bliźniemu,
zyskuje na tym nasza dusza.
(A. Rosmini)
W dniach od 25 listopada 2019 r. do 2 stycznia 2020 r. na terenie naszej szkoły odbyła się zbiórka monet w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo ,,Nasz Dom”.
Celem, na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka oraz innych formach opieki. Jednak najważniejszym efektem akcji jest działanie wychowawcze – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.
Nasza szkoła wzięła udział w akcji nie po raz pierwszy. Uczniowie wszystkich klas zaangażowali się w zbiórkę, dając szkolnym skarbnikom pracę na kilka godzin przy ich przeliczaniu, a nad prawidłowym przebiegiem czuwał Samorząd Uczniowski.
Uczniowie nie zawiedli, każdy przyniósł tyle, ile mógł – w myśl zasady: jeden grosz znaczy niewiele ale Góra Grosza zmienia wiele!
Ile udało się zebrać pieniędzy w ramach akcji? Dzięki Wam- uczniowie - udało nam się zebrać: w klasach I – III: 20,20 kg monet, natomiast w klasach IV – VIII kwotę na łączną sumę 469, 55 zł.
W tegorocznej edycji najwięcej groszy zebrali uczniowie kl. VIC – 218 zł , zajmując tym samym I miejsce w szkolnym rankingu. Kolejne klasy to: II miejsce: kl. VIB – 64,75 zł, III miejsce: kl. VC- 62,073zł. Uczniowie tych klas otrzymają za to słodkie upominki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, nauczycielom i uczniom, którzy zaangażowali się w zbiórkę groszy. Słuszna sprawa zawsze łączy!Opiekun SU K. Kowalska
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie